Vești bune despre starea de sănătate a pompierului din Fălticeni, accidentat grav de un bolid scăpat de sub control.
Medicii au reușit, după mai multe intervenții chirurgicale, să îl salveze pe Vasile Ignat, locțiitorul comandatului de la Detașamentul Fălticeni. După ce s-a recuperat neurologic, starea acestuia de sănătate s-a îmbunătățit și a fost transferat la Spitalul Clinic Județean de Urgență “Sf. Ioan cel Nou” Suceava, unde a ajuns aseară. Urmează o perioadă de recuperare în urma numeroaselor leziuni suferite, care vor fi făcute aproape de casă.
Lovit în plin de un bolid condus cu viteză foarte mare într-o zonă aglomerată
Pe data de 21 martie 2026, în jurul orei 13:30, Poliția Municipiului Fălticeni a fost sesizată cu privire la producerea unui accident rutier cu victime pe raza municipiului Fălticeni, jud. Suceava.
Andrei Nicolae Ion, de 38 de ani, din municipiul Fălticeni, se deplasa pe strada Nicolae Beldiceanu la volanul unui autoturism marca BMW XM 2025, din direcția bulevardul Revoluției către strada Mihai Eminescu din municipiul Fălticeni, când a pierdut controlul asupra direcției de deplasare, a pătruns pe trotuar și l-a lovit în plin pe Vasile Ignat, de 42 de ani, și a acroșat-o pe soția acestuia, Roxana Ignat, în vârstă de 38 de ani.
Autoturismul condus de bărbatul de 38 ani a intrat in coliziune cu stâlpii gardului de protecție de la Școala Gimnazială “Ion Irimescu” (fostă Școala nr. 2 n.r.) și a fost proiectat in alte două mașini parcate, un Ford și un Volkswagen. În autoturismul Volkswagen se aflau Nicolae Lăzărică, de 43 de ani, din comuna Forăști, jud. Suceava si Ionela Lăzărică, de 34 ani, din aceeași localitate, ambii suferind leziuni ușoare.
Pietonul Vasile Ignat, de 42 de ani, din municipiul Fălticeni a suferit leziuni grave fiind transportat la Spitalul Județean Suceava și a intrat direct în operație. De asemenea, soția acestuia, de 38 ani, care se deplasa alături de el pe trotuar a suferit leziuni ce necesită îngrijirii medicale. Au mai fost rănite ușor si persoanele de 43 și 34 ani aflate in autoturismul Volkswagen staționat, precum și șoferul responsabil Andrei Nicolae Ion de 38 ani.
Conducătorul auto de 38 ani a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ. De asemenea, acesta a fost testat și cu aparatul pentru detectarea consumului de substanțe interzise, rezultatul fiind negativ.
În cauză a fost întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă, urmând a fi efectuate cercetări sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Fălticeni în vederea stabilirii tuturor circumstanțelor producerii evenimentului și dispunerii măsurilor conforme.
Cine este șoferul responsabil
Șoferul considerat responsabil de producerea accidentului, Andrei Nicolae Ion, poreclit Buză, este un afacerist local care desfășoară activități comerciale în domeniul dezmembrărilor auto.
SERGIU JIPA