4.9 C
Suceava
15 martie, 2026

Doi tineri din Fântânele, cercetați după ce au condus băuți și fără permis un moped neînmatriculat

Doi tineri de 21 de ani din comuna Fântânele au intrat în atenția polițiștilor sâmbătă noapte, după ce au fost găsiți în zona Plopeni – Aeroport Salcea – Dumbrăveni, lângă un moped avariat, neînmatriculat, pe care l-ar fi condus pe drumurile publice, deși niciunul nu are permis.

Potrivit polițiștilor, totul s-a petrecut în jurul orei 23.00, când un echipaj al Poliției Orașului Salcea, aflat în teren în cadrul unei acțiuni coordonate de IPJ Suceava, a observat doi tineri care au devenit ezitanți la vederea oamenilor legii. Polițiștii i-au legitimat, stabilind că este vorba despre M.M. și G.M., ambii din localitatea Stamate.

Cei doi aveau hainele pline de noroi și prezentau zgârieturi superficiale pe mâini, iar mopedul Honda lângă care se aflau avea partea din față avariată. Verificările ulterioare au arătat că vehiculul nu era înmatriculat sau înregistrat și nu avea nici poliță RCA valabilă.

În plus, în urma controalelor efectuate în bazele de date, polițiștii au constatat că niciunul dintre cei doi tineri nu deține permis de conducere. M.M. a spus că mopedul îi aparține și că l-ar fi cumpărat în trecut de la o persoană necunoscută din județul Iași, fără să aibă documente pentru el.

Anchetatorii au stabilit inițial, din declarațiile celor doi, că mopedul fusese condus pe drumurile publice de G.M. Testat cu aparatul etilotest, acesta a avut o alcoolemie de 0,78 mg/l alcool pur în aerul expirat. Dus ulterior la Spitalul Județean Suceava, tânărul a refuzat recoltarea de probe biologice.

Pe parcursul verificărilor, și M.M. a recunoscut că a condus, la rândul său, mopedul înainte ca cei doi să fie opriți de poliție. El le-a spus anchetatorilor că voia să meargă împreună cu G.M. spre Siminicea. La testarea cu etilotestul, rezultatul în cazul său a fost de 0,74 mg/l alcool pur în aerul expirat, după care a fost dus la spital, unde i-au fost recoltate probe biologice de sânge.

Cei doi sunt cercetați acum de polițiști pentru mai multe infracțiuni, între care conducere fără permis, punerea în circulație a unui vehicul neînmatriculat, conducere sub influența alcoolului și refuz de prelevare a mostrelor biologice.

Sursa: https://www.obiectivdesuceava.ro/local/doi-tineri-din-fantanele-cercetati-dupa-ce-au-condus-bauti-si-fara-permis-un-moped-neinmatriculat/

Ultimă oră

Același autor